When Time Location


4:00 pm - 7:00 pm


Lakewood Clubhouse
7317 Lakewood Dr
Austin, TX 78750

Wieczór autorski z Joanną Sokołowską- Gwizdka (in Polish only)

Posted on 26-02-2018 , by: Art Gmurowski , 0 Comments

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Pania Joanna Sokolwska-Gwizdka. Pani Joanna opowie o swojej najnowszej ksiazce „Teatr spełnionych nadziei. Kartki z życia emigracyjnej sceny”.

Podczas spotkania bedzie mozliwosc zakupu ksiazek autorstwa Pani Joanny, prosimy o gotowke lub czeki.

Joanna Sokołowska-Gwizdka – pisarka, dziennikarka, członek Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, jest autorką m.in. książki o teatrze na emigracji i ludziach z pasją, z barwnymi życiorysami, którzy ten teatr tworzyli „Teatr spełnionych nadziei. Kartki z życia emigracyjnej sceny”. Książka wyszła na XX Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, a swoją premierę miała na spotkaniu z czytelnikami w historycznym krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Od tej pory autorka spotykała się z czytelnikami w wielu miejscach: w Polsce, w Londynie i Nowym Jorku. Każde spotkanie jest pretekstem do rozmowy, czym jest kultura polska na emigracji, jaką spełnia rolę i dlaczego tak się o nią walczy.
Autorka jest redaktorem naczelnym magazynu Culture Avenue (www.cultureave.com) poświęconego polskiej kulturze poza krajem, skupiającego wybitnych autorów z USA, Kanady, Europy, Australii i Afryki. Magazyn stał się już obszernym zbiorem informacji na temat dokonań kulturalnych wielu pokoleń polskiej emigracji.
Joanna Sokołowska-Gwizdka jest tegoroczną laureatką prestiżowej nagrody przyznawanej przez Klub Inteligencji Polskiej w Austrii za promowanie polskiej kultury poza krajem – Złotej Sowy w kategorii literatura. Statuetka będzie wręczona podczas gali w Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu 24 marca br.

„Teatr spełnionych nadziei. Kartki z życia emigracyjnej sceny”

„Książka Joanny Sokołowskiej-Gwizdka łącząc elementy żywej narracji z naukowym warsztatem stanowi niezwykłe świadectwo polonijnej działalności artystycznej, a jednocześnie jest wyrazem głębokiego uznania dla inicjatorki Salonu Poezji Muzyki i Teatru w Toronto – Marii Nowotarskiej.
Prof. dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewska
Książka jest opowieścią o teatrze założonym w Toronto na początku lat 90-tych przez aktorkę Teatru im. J. Slowackiego w Krakowie Marię Nowotarską i o ludziach, którzy ten teatr tworzyli z kilku pokoleń emigracji. Maria Nowotarska mająca w swojej karierze zawodowej kontakt z najwybitniejszymi reżyserami i scenografami w historii teatru polskiego, przeszczepiła na grunt emigracyjny koncepcje wpisujące się w polską tradycję teatralną, wykorzystując przy tym możliwosci, jakie dała nowa ojczyzna. Dzięki jej determinacji aktorzy, śpiewacy czy muzycy, którzy w Toronto podejmowali inne zawody, w torontońskim teatrze znaleźli swoje spełnienie i swoją ojczyznę. Teatr był też darem dla wielotysięcznej emigracji kanadyjskiej, głównie posolidarnosciowej, która tęskniła za krajem i jego kulturą.

Publikacja obejmuje lata 1991-2013 i jest wynikiem wielogodzinnych rozmów z twórcami teatru odbywających się na przestrzeni lat, porządkowania olbrzymiego archiwum, dygitalizaji rozproszonych recenzji. Po tak długim czasie przyglądania się, jak się tworzy teatr na emigracji i uczestniczenia w spektaklach, powstały portrety niezwykłych osób, dla których kultura polska, bez względu na miejsce zamieszkania, była bliska sercu i którzy potrafili walczyć o swoje marzenia. Znalazły się tu rozmowy z osobami sławnymi i niezwykłymi, z aktorami, kompozytorami, śpiewakami, plastykami, znanymi w Kanadzie i USA, a także z aktorami z Polski, którzy występowali gościnnie – Krzysztof Kolberger, Jacek Wójcicki, Andrzej Grabowski. Są rozmowy z Kirą Gałczyńską, córką Konstatntego Ildefonsa Gałczyńskiego, z Jasią Jasińską, śpiewaczką lwowską, która przeszła szlak bojowy z gen. Andersem, z Jarosławem Abramowem-Newerlym, synem Igora Newerly’ego czy z dramaturgiem, prof. Uniwersytetu w Buffalo, Kazimierzem Braunem, piszącego sztuki dla tego teatru.

Książka jest też podróżą w czasie przez torontońską scenę, utrwalającą unikalną, niepowtarzalną i ulotną materię teatru. Wielu osób związanych z torontońską sceną już nie ma, wielu poszło swoją życiową drogą. Jest to więc zapis historyczny, rejestrujący emocje i potrzeby zarówno twórców, czy publicznosci, jak i autora, własciwy dla pewnego czasu.
Teatr nadal działa i nadal jest potrzebny.

Joanna Sokołowska-Gwizdka, Teatr spełnionych nadziei. Kartki z życia emigracyjnej sceny, wyd. Novae Res 2016.

share: