When Time Location


11:00 am - 1:00 pm


Zoom (virtual live event)

,

Polska Historia w Ameryce – Zoom Meeting with Dr. Aleksandra Ziółkowska-Boehm

Posted on 20-09-2022 , by: Art Gmurowski , 0 Comments

 Zoom Link do spotkania: https://utexas.zoom.us/j/98253695660?pwd=cWYrU2xjbDZablF6TjluUlBRWVdmQT09

Zapraszamy! To niebywała okazja spotkania z historią.

Klub Historyczny Austin Polish Society oraz magazyn „Culture Avenue” (www.cultureave.com) zapraszają na spotkanie on-line w sobotę 24 września 2022 roku o godzinie 11 am Central Time (12 pm w Nowym Jorku, 18.00 w Polsce).

Gościem spotkania pt. „Polska historia w Ameryce” będzie mieszkająca w Wilmington w stanie Delaware dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm – autorka książek historycznych ukazujących się zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm w latach 1972–1974 była asystentką i sekretarką Melchiora Wańkowicza. Pisarz zadedykował jej Karafkę La Fontaine’a oraz zapisał w testamencie swoje archiwum. Ma w dorobku wiele publikacji na temat jego życia i twórczości (w 2019 roku w PIW ukazało się Wokół Wańkowicza). Jest także autorką książek poświęconych postaciom z historii Polski, m.in. Dwór w Kraśnicy i Hubalowy DemonKaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża (za którą otrzymała nagrodę Związku Pisarzy na Obczyźnie z Londynu), Lepszy dzień nie przyszedł już i innych. Kilka książek poświęciła Polakom żyjącym poza krajem: Kanada, Kanada…, Senator Haidasz, Amerykanie z wyboru, Korzenie są polskie. Ma też w dorobku książkę poświęconą Indianom: Otwarta rana Ameryki oraz aktorce Ingrid Bergman: Ingrid Bergman prywatnie.

W  sierpniu pisarka otrzymała nagrodę przyznaną przez Fundację im. Janusza Kurtyki w Konkursie Przeszłość/Przyszłość w kategorii Polonia i Polacy za granicą za książki promujące polską historię. Jest to jedna z trzech tegorocznych nagród.

W moich książkach pokazuję ludzi, których wojna wyrzuciła z domów, z ziem ojczystych, zabrała ich bliskich, złamała im życie. Piszę także o pokoleniu, które po wojnie zostało na Zachodzie nie chcąc wracać do komunistycznej Polski, czy nie mając gdzie wracać, bo Kresy były pod panowaniem sowieckim. Pisałam, co się działo z byłymi żołnierzami spod Monte Cassino, z bohaterami od Hubala – powiedziała w wywiadzie.  Czy jest zainteresowanie polską historią w Ameryce? Tak, bo wszędzie żyją ludzie wrażliwi na ludzki los.

Spotkanie, w języku polskim poprowadzi Joanna Sokołowska-Gwizdka.

 

share: