Pomoc dla magazynu Culture Avenue pod redakcja Joanny Sokolowskiej-Gwizdka

Posted on 15-03-2020 , by: Helena Tindall , in , 0 Comments

FOR ENGLISH SCROLL DOWN

 

Drodzy Członkowie i sympatycy APS,

 
Zwracamy się do Państwa z prośbą o poparcie akcji crowdfundingowej, zorganizowanej na rzecz odtworzenia magazynu “Culture Avenue” po cyberataku.
 
 
 
Jako polska organizacja na emigracji wspieramy wszelkie działania mające na celu utrwalanie polskiej kultury, sztuki i nauki poza krajem. Dlatego bliski nam był internetowy magazyn “Culture Avenue”, redagowany przez naszą koleżankę –  członka zarządu i szefową Klubu Historycznego przy APS – Joannę Sokołowską-Gwizdka. 
 
Magazyn powstał w 2016 roku i był kontynuacją pisma, “List oceaniczny” wydawanego przez wiele lat w Toronto. Został zakwalifikowany do działu wydawnictw ciągłych przez Bibliotekę Narodową w Warszawie i otrzymał numer ISSN. 
 
W 2018 roku Joanna Sokołowska-Gwizdka otrzymała za redakcję magazynu i utrwalanie postaci oraz zjawisk polskiej kultury, o których w Polsce nie wiadomo – prestiżową statuetkę im. M. Płażyńskiego, przyznaną przez organizację dziennikarzy Press Club Polska, wręczoną podczas uroczystości w Muzeum Emigracji w Gdyni.
 
Przez cztery lata magazyn stał się unikalnym archiwum kultury polskiej poza krajem, znalazło się tu ponad 1300 artykułów, swoje zbiory przekazywali wybitni przedstawiciele kultury na emigracji, jak np, prof. Florian Śmieja z Kanady, nestor poetów emigracyjnych, wyróżniony orderem w dziedzinie literatury przez króla Hiszpanii Filipa VI czy nominowany do Oskara dokumentalista z Toronto – Tadeusz Jaworski. Stałymi autorami magazynu byli też m.in. – pisarz i dramaturg, Jarosław Abramow-Newerly,  syn Igora Newerly’ego, wybitna pisarka, była sekretarka Melchiora Wańkowicza, Aleksandra Ziółkowska-Boehm, prof. Kazimierz Braun z Uniwersytetu w Buffalo, autor sztuk teatralnych i reżyser, czy współpracujący z Witoldem Gombrowiczem, stypendysta Marca Chagalla – Kazimierz Głaz z Toronto.
 
Dlatego niepowetowaną stratą jest to co się stało po cyberataku, który miał miejsce w lutym br. Zniknęły prawie wszystkie pliki, a te co zostały są zawirusowane. Długa, żmudna i kosztowna droga czeka twórców magazynu, aby odtworzyć te bezcenne zbiory.
 
Magazyn nie miał patrona ani grantu, a cała działalność na rzecz utrwalenia tego, co powstaje na emigracji, była wolontaryjna. 
 
Dlatego bardzo będziemy wdzięczni za poparcie tej kampanii.
 
Zarząd APS
 
**********************
 
Dear APS friends & members,
 
Culture Avenue is an online magazine devoted to Polish culture beyond borders edited by our friend and a director of Austin Polish Society- Joanna Sokolowska-Gwizdka. A few weeks ago, this amazing project, was subjected to a cyber attach, which resulted in the majority of the files damaged.  Joanna has been diligently working on restoring the magazine and would appreciate any help from the Polish community.  Please consider supporting her campaign collecting funds for the rebuilt at the GoFundMe platform.
 
https://www.gofundme.com/f/odtworzenie-strony-quotculture-avenuequot-po-cyberataku?utm_source=customer&utm_medium=copy_link&utm_campaign=p_cf+share-flow-7b   www.cultureave.com 
 
 
share: