When Time Location


11:00 am - 1:00 pm


Zoom (virtual live event)

,

Polski Klub Historyczny – Prawda i fikcja w powieści historycznej.

Posted on 14-11-2022 , by: Art Gmurowski , 0 Comments

Klub Historyczny Austin Polish Society oraz magazyn „Culture Avenue” (www.cultureave.com) zapraszają na spotkanie on-line w sobotę 19 listopada 2022 roku o godzinie 11 am Central Time (18.00 w Polsce). 

Gościem spotkania pt. „Prawda i fikcja w powieści historycznej” będzie mieszkająca w Toronto – dr Ewa Stachniak – uznana autorka powieści historycznych, pisząca w języku angielskim, której książki tłumaczone są na kilkanaście języków, polecana przez takie opiniotwórcze pisma jak „New York Times”. Dzięki temu, że w jej książkach pojawiają się polskie wątki, polska historia ma szansę  dotrzeć do czytelników w rożnych częściach świata.

Spotkanie, w języku polskim poprowadzi Joanna Sokołowska-Gwizdka.

Link do spotkania:

Join Zoom Meeting
https://utexas.zoom.us/j/98253695660?pwd=cWYrU2xjbDZablF6TjluUlBRWVdmQT09

  Serdecznie zapraszamy! To niebywała okazja spotkania z historią.

EWA STACHNIAK – pochodzi z Wrocławia, jest anglistką. Do Kanady przyjechała w 1981 roku na stypendium doktoranckie Uniwersytetu McGill w Montrealu. Doktorat poświęcony twórczości Stefana Themersona, polskiego pisarza piszącego w Londynie, obroniła w 1988 roku na anglistyce McGill. Mieszka w Toronto.

Zadebiutowała opowiadaniem “Marble Heroes,” które ukazało się w kanadyjskim magazynie literackim „The Antigonish Review”, w roku 1994. Konieczne kłamstwa (WKTS 2004) Necessary Lies– to pierwsza powieść, która opowiada kanadyjską historię emigrantki znad Odry. Uznana za najlepszy debiut powieściowy Kanady roku 2000: nagroda Amazon.com/Books in Canada First Novel Award .Powieść Ogród Afrodyty (Świat Książki 2007)  Garden of Venus, jest oparta na motywach z życia Zofii Potockiej, żony Szczęsnego Potockiego. Powieść ukazała się w Kanadzie, Anglii, Australii, Nowej Zelandii, Grecji, Hiszpanii, we Włoszech, w Brazylii i Serbii,  w Polsce i na Ukrainie. Dysonans” (Świat Książki 2009) to spojrzenie na kobiece ideały polskiego romantyzmu oparte na motywach z życia Delfiny Potockiej i Elizy Krasińskiej. Katarzyna Wielka”; „Gra o władzę (Znak, 2012) (The Winter Palace) i “Cesarzowa nocy” (Empress of the Night) poświęcone są historii niemieckiej księżniczki, która została imperatorową Wszechrosji. Powieści ukazały się w Kanadzie, Stanach, Anglii, Holandii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Serbii, Turcji, Rumunii i Albanii. W Kanadzie znalazły się na liście bestsellerów dziennika The Globe and Mail, a w Niemczech na liście bestsellerów  Kultur Spiegel. W Stanach Zjednoczonych The Washington Post umieścił The Winter Palace na liście 50 najciekawszych powieści 2012 roku.

Bogini tańca” (Znak 2017) The Chosen Maiden (Doubleday Canada 2017) to historia Bronisławy Niżyńskiej, młodszej siostry słynnego Boga tańca, Wacława. Najnowsza książka to “Szkoła luster”, (Znak 2022) The School of Mirrors (Doubleday, Canada; William Morrow USA), opowiada historię Véronique i jej córki. Akcja dzieje się w XVIII w. we Francji, na tle zawiłych stosunków panujących na dworze Ludwika XV i jego żony Marii Leszczyńskiej w Wersalu.

~~~
Strona autorki:
https://ewastachniak.com/

Wywiady w magazynie „Culture Avenue”:
https://www.cultureave.com/szkola-luster-czyli-tajemnice-wersalskiego-dworu/
https://www.cultureave.com/wybrana-dla-baletu-bronislawa-nizynska/

 

share: