When Time Location


4:00 pm - 6:00 pm
,

Polski Klub Historyczny. / Polish History Club

Posted on 11-03-2021 , by: Art Gmurowski , 0 Comments

Szanowni Państwo,
 
Polski Klub Historyczny APS zaprasza na spotkanie on-line w niedzielę 21 marca 2021 roku o godzinie 4 pm czasu w Austin (5 pm w Nowym Jorku, 23.00 w Polsce) 
 
Gośćmi spotkania będą dr Iwona Korga z Nowego Jorku –  Prezes i Dyrektor Wykonawczy Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, a także historyk i badacz Polonii oraz  mieszkający w Austin w Teksasie pan Tomasz Jędrzejewicz syn Wacława Jędrzejewicza – polskiego działacza niepodległościowego, dyplomaty, polityka, historyka, generała brygady Wojska Polskiego, przedwojennego ministra w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. 
 
Dr Iwona Korga opowie o historii Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku, jego działalności i ludziach z nim związanych, a także o niezwykłych zbiorach – bezcennych dokumentach przedwojennego rządu czy kolekcji polskiej sztuki. Prelekcja będzie ilustrowana slajdami 
 
Pan Tomasz Jędrzejewicz będzie wspominał ojca, który był jednym z założycieli Instytutu, a także opowie o działalności ojca w II RP,  początkach emigracji i pracy na obczyźnie.
 
Oto krótki film o Instytucie Piłsudskiego, nakręcony jeszcze w dawnej siedzibie, z cytatami z pamiętników Wacława Jedrzejewicza i wypowiedzią dr Iwony Korgi. Mamy nadzieję, że ten film zachęci Państwa do wzięcia udziału w spotkaniu:
 
 
Spotkanie, w języku polskim poprowadzi Joanna Sokołowska-Gwizdka
 
Każdego, kto chciałby uczestniczyć w spotkaniu on-line prosimy o kontakt e-mailowy: joanna@jsokolowska.com w celu otrzymania linku do rozmowy.. Spotkanie odbędzie się przez platformę Zoom, aby w nim uczestniczyć trzeba być zarejestrowanym na platformie Zoom (zoom.us) i mieć tam swoje konto. Takie są wymogi Uniwersytetu w Austin, z którego dostępu do platformy korzystamy.
 
Serdecznie zapraszamy!
 
Joanna Sokolowska-Gwizdka, 
wiceprezydent Austin Polish Society
 
 

 

Instytut Piłsudskiego w Nowym Jorku, dawna siedziba.

Józef Piłsudski z prezydentem Mościckim i korpusem dyplomatycznym, fot. ze zbiorów Instytutu Pilsudskiego w Nowym Jorku.

share: