Polski Klub Historyczny APS zaprasza na spotkanie on-line w niedzielę 31 stycznia 2021 roku o godzinie 4 pm czasu w Austin (5 pm w Nowym Jorku, 23.00 w Polsce) 
 
Gościem spotkania będzie Jarosław Abramow-Newerly, polski pisarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, słuchowisk radiowych, dziennikarz, współzałożyciel  słynnego Studenckiego Teatru Satyryków (STS). Jako  syn  pisarza Igora Newerlego, od młodych lat miał okazję poznać środowisko polskich twórców.
 
Abramow-Newerly jest autorem wielu znanych spektakli, widowisk telewizyjnych i słuchowisk radiowych oraz kompozytorem słynnych przebojów, m.in. muzyki do tekstów Agnieszki Osieckiej. Do historii już przeszły jego sztuki wystawiane m.in. jako Teatr Telewizji takie jak  “Słowik Warszawy”, czy sztuka reżyserowana przez Kazimierza Dejmka “Maestro”, W obydwóch sztukach występowała Nina Andrycz.  
 
Jego książka “Lwy z mojego podwórka”, błyskotliwie napisana i wciągająca, jest jedną z lepszych opowieści o Powstaniu Warszawskim. Abramow opisuje  niemiecką okupację swoimi oczami, jako chłopca, który przeżył wojnę i powstanie  na warszawskim Żoliborzu. 
 
Jarosław Abramow Newerly od lat 80. mieszka w Kanadzie. Tu zainteresował się historią i losami polskich emigrantów i uczynił ich bohaterami swojej prozy. W Kanadzie napisał powieść sensacyjną “Alianci” (1990), zbiór satyrycznych opowiadań “Pan Zdzich w Kanadzie” (1991), czy powieści o charakterze paradokumentalnym, jak. “Kładką przez Atlantyk (1995), czy “Młyn w piekarni” (2002). Fantastyczną książką jest też “Nawiało nam burzę” (2000), o emigracji rodzin polsko-ukraińskich do Kanady.  
 
Najnowsza jego książka, wydana w 2019 r. “Profesor Wacław Szybalski o Lwowie, genach, istocie życia i noblistach”, jest znakomicie napisaną biografia. 
   
Spotkanie, w języku polskim poprowadzi Joanna Sokołowska-Gwizdka
 
Każdego, kto chce uczestniczyć w spotkaniu on-line prosimy o kontakt e-mailowy: joanna@jsokolowska.com w celu otrzymania linku do rozmowy.. Spotkanie odbędzie się przez platformę Zoom, aby w nim uczestniczyć trzeba być zarejestrowanym na platformie Zoom (zoom.us) i mieć tam swoje konto. Takie są wymogi Uniwersytetu w Austin, z którego dostępu do platformy korzystamy.
 
Zapraszamy i zachęcamy do uczestniczenia w spotkaniu. To niebywała okazja, aby móc spotkać się z tym wyjątkowym pisarzem,, będącym już legendą polskiego środowiska kultury.
 

 

 


fot. Wlodzimierz Wasyluk